Çocuklarda Diş Hekimi Korkusunu Yenecek Öneriler

Çocuklarda Dişçi Korkusu

Diş sağlığının doğumdan ölüme kadar korunması gerekir. Diş sağlığının korunması için belirli aralıklarla diş hekimine gidip muayene olmak, gerekli tedavileri görmek önemlidir. Bu kontrollerin önemini anlayana kadar hemen herkes küçük yaşlarda dişçi fobisi yaşamaktadır. Bu çok normal bir durum olmakla birlikte bu fobinin atlatılamaması ilerleyen yaşlarda gerekecek muayenelerin aksatılmasına ve diş sağlığının bozulmasına neden olacaktır. Hatta bazı kişilerde diş fobisi ilerleyerek ciddi psikolojik sorunlara neden olabilmektedir.

Dentofobi Nedir, Nasıl Oluşur?

Dentofobi basitçe, hafif ya da şiddetli bir biçimde diş hekiminden, diş muayenesine gitmekten, muayene koltuğuna oturmaktan korkmak olarak adlandırılabilir. Çocuklukta başlayan bu fobi aşılamazsa ilerleyen yaşlar için ciddi bir sorun olabilir. Bu korkuya neden olan bir çok faktör vardır.

Dentofobinin oluşmasının birinci faktörü; kötü geçen bir diş muayenesi olabilir. Çocuklar daha önce gittikleri muayenede diş çekimi sırasında veya iğne yapılması sırasında duyduğu acı dolayısıyla ya da diş hekiminin, ebeveynlerinin olumsuz tepkilerinden korkabilir.

İkinci faktör; başkasından duyulan ya da görülen olumsuz deneyimdir. Başkasının yaşadığı kötü deneyimini abartarak anlatması ya da  televizyonda izlenen olumsuz bir sahne bu korkuyu arttıracaktır.

Üçüncü faktör de çocuğun bilinmezliğe karşı duyduğu endişedir. Metal parçalar, keskin aletler, kocaman bir koltuk ve beyaz önlüklü bir doktor… Çocuk ne olacağını bilmiyor ve kendini güvende hissetmiyor. Ortama karşı oluşan korku strese neden oluyor.

Korkunun devam etmesi, kısır döngüye ve aksatılan ziyaretlere dönüşüyor. Daha büyük diş sorunlarının ortaya çıkmasıyla müdahaleler daha ağrılı ve travmatik olabiliyor.

Diş teli tedavisi hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

Dişçi Korkusunu Yenme Rehberi

  • Diş bakımını beraber yapın, diş bakımı yapılırken sorunun erkenden fark edilmesi çekilecek acıyı da azaltacaktır.
  • Doğru diş hekimini seçin.
  • Muayeneye gitmeden önce diş hekimi oyunu oynanarak ortamın eğlenceli olduğunu gösterin.
  • Muayeneye gitmeden önce ve randevu sırasında negatif cümleler kurmayın.
  • Detay vermeyin. Çocuk hiçbir şey bilmediği için korkuya kapılamaz. Siz onun korkularını ortaya çıkaracak diyaloglara girmeyin.
  • Diş hekimi korkusu olmayan arkadaşlarıyla bu konu hakkında konuşmasını sağlayın.
  • Diş muayenesi sonrasına eğlenceli aktiviteler koyun. Bu onu cesaretlendirecek ve motive edecektir.
  • Randevudan sonra çocuğunuzu tebrik edin.

Yorum Yap