Reyhan Nasıl Ekilir

Reyhan Nasıl Ekilir

Bahar ve yaz aylarında hem güzel kokusu hemde harika lezzetiyle salataların baş tacıdır reyhan bitkisi. Lezzeti ve güzel kokusu ile kullanıldığı yemeklerin tadına tat katan reyhan bitkisi evde nasıl yetiştirilir?  Saksıda reyhan yetiştirmek isteyen okurlarımız için işlemin nasıl olması gerektiğini inceledik ve bu yazımızda sizlere aktarıyoruz.

Reyhan bitkisinin tohum olarak ekilip fidan elde edim zamanı, ocak- mart ayları arasında, sera ortamında gerçekleştirilir. Fidan elde edilmesi kritik bir aşama olduğu için ekim yapılacak toprak havalandırılmış ve besin değeri yüksek olmalıdır. Mart sonu ve nisan başında filizlenen fidanlar istenilen bölgeye( saksı, bahçe veya herhangi bir toprak alan) ekilir.

Saksıya reyhan ekmek istiyorsanız kaliteli, besin değeri bir toprağa ihtiyacınız olacaktır. Torf içeren toprak kullanmanız sizin için uygun olacaktır. Ekim yapılan saksı uygun sıcaklığa sahip ortamda tutulur ise ekim zamanı istenilen zamanda olabilir. Ancak ekim bahçeye yapılacak ise Nisan sonu ve Mayıs başı gibi ekim yapılmalıdır. Ekim yapılacak alan güneş görmesi bakımından zengin olmalı ve ekilen tohumlar günlük olarak sulanmalıdır.

Ekim için öncelikle saksı içerisine bir miktar iyi havalandırılmış torflu toprak yayılır ve düzenlenir. Daha sonra ince bir tohum tabakası yayılıp düzenlenmiş toprak üzerinde gezdirilir ve son olarak yaklaşık 3- 4 mm kalınlığında olacak şekilde yine torflu bir toprak tabakası ile tohumların üzeri örtülür. Son olarak el yardımı ile toprak üzerine hafif baskı yapılır ve can suyu verilir. Her gün aşırıya kaçmayacak şekilde sulama yapılmalıdır.

Yorum Yap