Yeni Alınan Kripto Para Yasağı Kripto Paraları Nasıl Etkileyecek?

Yeni Alınan Kripto Para Yasağı Kripto Paraları Nasıl Etkileyecek?
Çoğumuzun kripto paraları yeni yeni öğrendiğimiz bu zamanda, hayatımıza çoktan geçiş yaptığını öğrenmiştik. Genel olarak yatırımcıların kullandığı ve alıp sattığı bu madden olmayan paralarla elbiseler, yemekler ve hatta arabalar bile satılmaya başladı. Kripto paraların babası olarak tabir ettiğimiz Bitcoin, ilk çıktığı zaman kara para aklama amacıyla kullanılıyordu. Blockchain sisteminde işlemlerin takip edilememesi para aklamayı da kolaylaştırdı. Kripto paralar günümüze kadar popülerliğini hep arttırak ilerledi. Ara sıra gelen yüksek artış ve düşüşler insanları kripto paralardan uzaklaştırıp yakınlaştırsa da uzun vadede artış ivmesini sürekli yukarıda tuttu. Ülkemizde de aynı şekilde kripto para üzerinden yapılan işlemler hayli fazla. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yüksek bir hacime sahip olan kripto para işlemlerini tam olarak takip edemediği için 2021 yılının başında ilk kez kripto paralarda düzenlemeye gidileceğini açıkladı. Beklenen düzenleme 2021 sonu olacağı düşünülüyordu fakat bu gece resmi gazetede açıklanan karara göre kripto para yasağı olarak tabir edebileceğimiz bir duyuru yayınlandı. Peki bu yeni alınan kripto para yasağı kripto paraları nasıl etkileyecek? Detayları aşağıda bulabilirsiniz…
Yeni Alınan Kripto Para Yasağı Nedir?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kripto paralar ile alakalı son aldığı kararı bu gece resmi gazetede yayımladı. Maddeleri açıkça belirtilen kararda kripto paraların herhangi bir ödeme aracı olarak kullanılmasının yasakladığı anlaşılıyor. Yeni kripto para kararı yürürlüğe tam olarak 30 Nisan 2021’de girecek. Sadece fiziksel alım-satımlarda değil elektronik ödeme kuruluşları da kripto paralardan gelen fon aktarımına aracılık yapamayacak. Bu madde yatırımcıları biraz korkutmuş olabilir. Fakat alınan kararın ilerde daha bir düzene gireceği düşünülüyor.
Kararın 3.maddesi şu şekilde;
(1) Bu Yönetmeliğin uygulanmasında kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.
(2) Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz.
(3) Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz.
Bu maddeye göre menkul kıymetler, ticari veya kişisel araçlar, altın, gümüş gibi yatırımsal madenler ve kripto para ile ticarete dökülen her şey Nisan’ın 30’unda yürürlüğe girecek yasa ile yasaklanmış olacak.
Karara Türkiye vatandaşları genel olarak olumsuz bakıyor. Biz ticari hacmi kullanılan çoğu paradan yüksek olan bir yatırım aracını tümden ödemelerde yasaklamak işin zor yönünden kaçmaktır diye düşünüyoruz. Umarız iler ki zamanlarda yeni kripto para yönetmeliğinde düzenlemeye gidilir.
Yeni Kripto Para Kararına Tepkiler Ne Şekilde Oldu?
Gece açıklanan kripto paraların ödemelerde kullanılmasının yasaklanması, siyasi, ekonomik hatta her cepheden tepkiler aldı. Tepkiler şu şekilde paylaşıldı;
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Yine bir geceyarısı zorbalığı, kurtulamadılar bu zihniyetten. İlla geceyarıları bir akılsızlık yapacaklar. Böyle kararlar verilmeden önce tüm paydaşlarla konuşulur. #Kripto kararını kime danıştın ey iktidar? Bu konunun tüm paydaşları ile oturup, istişarelerde bulunacağım.
Otomotiv yazarı Emre Özpeynirci: Rolls-Royce ve Lotus’un Türkiye distribütörü olan Royal Motors çarşamba günü kripto para kabul eden ilk otomotiv firması olduklarını açıklamıştı. Sadece bir gün sürdü
Ekonomist Uğur Gürses: İlk bakışta bankacılık dışındaki ödeme ve elektronik para kuruluşlarını kısıtlayan, daha fazla ‘kara para kaygılı’ bir düzenleme gibi görünüyor. Düzenlemeye yasakla giren her otorite hüsranla çıkar. Geçmişte de birçok örneği var. Bu tür yasaklar Fintech girişimlerini yurt dışına taşınmaya teşvik ediyor.

Yorum Yap